Historia Ostpreussisches Heimatmuseum w Królewcu

Autor: Wiesława Chodkowska, Monika Sabljak-Olędzka, Zuzanna Adamiec
Rok wydania: 2015
Stron: 117
Format: 21,5x21 cm
Oprawa: miękka
Cena 35,00 zł + cena wysyłki 6,9 zł

Książka opowiada o królewieckich początkach obecnego Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Ostpreuβisches Heimatmuseum powstało w latach 1909-1913 w Królewcu, na obrzeżach ogrodu zoologicznego. Pierwszym jego dyrektorem został Richard Dethlefsen. Wybudowano wtedy 26 kopii obiektów budownictwa wiejskiego z regionów etnograficznych znajdujących się ówcześnie w granicach Prus Wschodnich. Zbiory muzeum stale powiększały się, a ograniczony obszar nie pozwalał na dalszą rozbudowę. Stało się to przyczyną poszukiwania nowej lokalizacji. Decyzja o translokacji zapadła w roku 1937. W latach 1938-42 większość z tych obiektów przeniesiono na tereny pod Olsztynkiem.

Publikacja dostępna także w niemieckiej wersji językowej.

 

O wiatrakach Warmii i Mazur i młynarzu z daleka…

Autor: Wiesława Chodkowska, Monika Sabljak-Olędzka
Rok wydania: 2016
Stron: 157
Format: 21,5x21 cm
Oprawa: miękka
Cena: 35,00 zł


Młyny wietrzne nazywane wiatrakami, niegdyś związanie integralnie z krajobrazem wsi, pozostawione „czasowi” odchodzą w zapomnienie. Wraz z budowlami zanika myśl techniczna, której tradycje sięgają co najmniej średniowiecza. Jest ona elementem podlegającego ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W obawie, że w ciągu najbliższych dekad wiatraki przestaną istnieć zupełnie, pragniemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony tych, które jeszcze zostały.
W książce pokrótce omówiono historię młynarstwa wietrznego, przedstawiono typy wiatraków: „koźlaki”, „holendry” i „paltraki” oraz ukazano ich obecny stan zachowania na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Publikację wzbogacono o relację Stefana Niziołka, który sporą część swego dzieciństwa spędził, obserwując pracujący wiatrak.