Tradycyjne wnętrze domu wiejskiego z XIX wieku oraz zmiany w jego wyposażeniu pod koniec XIX i na początku XX wieku

Autor: Marta Żebrowska
Rok wydania: 2015
Stron: 40
Format: 21x19,5 cm
Oprawa: miękka
Cena: 9,00 zł

 

Katalog wystawy Dotknij kultury ludowej, otwartej w 2015 roku i prezentującej wnętrze XIX-wiecznego domu zamożnej  rodziny w okresie zimowym. Publikacja została wydana w ramach projektu „Dotknij kultury ludowej” - wystawa etnograficzna na dotyk, finansowanego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Założeniem projektu było wykonanie replik oryginalnych obiektów i wyposażenie nimi chałupy wiejskiej  na terenie Muzeum. W katalogu opisano sposób urządzenia wnętrza  - tradycyjne meblarstwo i estetykę wnętrz oraz pomieszczenia domu wiejskiego charakterystyczne dla  regionu Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem Warmii, do której nawiązuje ekspozycja. Publikację wzbogaciły zdjęcia oryginalnych wnętrz i mebli eksponowanych w obiektach na terenie Parku Etnograficznego, odzwierciedlone na wystawie Dotknij kultury ludowej.

Historia Muzeum w różnych odsłonach 1913-2013

Autor: Maria Wroniszewska
Rok wydania: 2016
Stron: 32
Format: 30x21 cm
Oprawa: miękka
Cena: 11,00 zł

Katalog wystawy jubileuszowej o tym samym tytule, zorganizowanej w Salonie Wystawowym w Olsztynku z okazji 100-lecia istnienia Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Wystawa prezentowała historię, rozwój i działalność Muzeum a przestrzeni wieku. Nie była to jednak typowa wystawa historyczna, która w sposób chronologiczny i systematyczny przedstawiałaby historię placówki. Były to w zasadzie wybrane odsłony historii Muzeum: “Najstarsze zachowane muzealne projekty”, “Jak zwiedzać Muzeum? – przewodniki, plany, mapy, “Z muzealnego archiwum... ”, “Pamiątka z Muzeum”.

 

 

Świat dziecka. Stare i nowe zabawki ludowe

Autor: Maria Wroniszewska
Rok wydania: 2012
Stron: 36
Format: 21x19,5 cm
Oprawa: miękka
Cena: 6,00 zł

Katalog wystawy czasowej o tym samym tytule. Ekspozycja prezentowała zwiedzającym tytułowe zabawki, ale również cenne muzealia przedstawiające życie dziecka na wsi od końca XIX do połowy XX wieku. Poszczególne części wystawy to pięć aspektów świata najmłodszych, które zatytułowano ” Wychowanie, nauka i zabawa dawniej...”, “Współczesne zabawki ludowe”, “Życie na wsi w oczach twórców ludowych”, “Wieś w miniaturze” oraz najbardziej lubiany przez dzieci “Pokój zabaw”.  Katalog zawiera również opisy dawnych zabawek oraz  zabaw i wyliczanek, którymi dzieci umilały sobie życie w zagrodzie, w polu i na łące.

Magia chleba naszego powszedniego

Autor: Maria Wroniszewska, Marta Żebrowska
Rok wydania: 2012
Stron: 36
Format: 21x19,5 cm
Oprawa: miękka
Cena: 8,00 zł

Katalog wystawy czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w Salonie Wystawowym w Olsztynku. Ekspozycja poświęcona była niezwykle istotnemu elementowi kultury ludowej, jakim jest chleb. W pierwszej części publikacji Czytelnik może zapoznać się z opisem wszystkich etapów powstawania domowego chleba od: orki, siewu, żniw, omłotów, czyszczenia i gatunkowania ziarna, przechowywania zboża i wyrobu mąki, aż po proces przygotowywania ciasta i wypiek. Druga część katalogu przedstawia rolę chleba w obrzędowości dorocznej: Gody, Wielkanoc i dożynki oraz rodzinnej:narodziny dziecka, wesele i pogrzeb. Całości towarzyszą fotografie eksponatów, które znajdowały się na wystawie oraz zdjęcia z filmu zrealizowanego w olsztyneckim Muzeum, pt. “Jak powstawał chleb”’, który towarzyszył wystawie.